Psychoterapia osób dorosłych
Psychoterapia jest metodą pracy nad trudnościami natury psychicznej o potwierdzonej naukowo skuteczności. Istnieje wiele szkół psychoterapeutycznych, jednak podstawowe z nich to m.in. psychodynamiczna, humanistyczna, systemowa, integracyjna oraz poznawczo-behawioralna.
Bez względu na rodzaj psychoterapii, każda z nich wymaga zaangażowania i zaufania jakie buduje się pomiędzy terapeutą, a klientem w trakcie spotkań. Jedne z podstawowych zasad etycznych jakie stosuje się w psychoterapii to dyskrecja i tajemnica dotycząca między innymi informacji przekazywanych przez klienta podczas spotkań.
Pierwsze spotkania zwane zazwyczaj konsultacjami poświęcone są rozeznaniu w trudnościach i potrzebach zgłaszanych przez osobę. Celem ich jest ocena czy proponowane przez terapeutę metody pracy będą miały szansę przybliżyć klienta/klientkę do pożądanej zmiany.
Psychoterapeuta nie daje rad ani gotowych rozwiązań, lecz razem ze zgłaszającą się do niego osobą szuka przyczyn aktualnych przeszkód, tak aby możliwe było zbudowanie lub wzmocnienie umiejętności wewnętrznych klienta do radzenia sobie z trudnościami.
Psychoterapia jest metodą pomocną dla osób:
- zmagających się z trudnościami w relacjach,
- mających trudności w radzeniu sobie z emocjami i stresem np., złością czy frustracji,
- mających trudność w kontrolowaniu zachowań związanych np.: z jedzeniem, graniem, zakupami, używkami, seksem, środkami psychoaktywnymi,
- zmagających się z lękami, fobiami, atakami paniki oraz różnego rodzaju zaburzeniami nastroju,
- zmagających się z kryzysami życiowymi, którymi mogą być zarówno te, które jesteśmy w stanie przewidzieć jak np. narodziny dziecka czy zmiana zamieszkania ale również z tymi, które zwyczajowo nazywane są losowymi, np. choroba, śmierć, rozwód,
- dążących do rozwoju osobistego.
Efektem psychoterapii jest m.in. zanik lub zmniejszenie się w/w objawów, który wynika z lepszego poznania siebie, innych ludzi oraz otaczającego świata.